Latkowski.com Latkowski.com
Powrót

2022-06-05

U niektórych osób zaczęło robić się nerwowo. Zapiski z tygodnia

Kilka dni temu w ciszy opuścił areszt Ivan M. U niektórych osób zaczęło robić się nerwowo. Wojtek z Zanzibaru, czyli kiedy celebryci wrócą na Pili Pili? Z życia biznesowego Leszka Czarneckiego. Czym się zajmuje były szef GetBack, Konrad Kakolewski po wyjściu z aresztu? Ślepa kontrola Komisji Nadzoru Finansowego.

Kakolewski-getback-latkowski-pili-pili-bitcoin-kryptowaluty.JPG

Niektórym puszczają nerwy

1 czerwca 2022, środa

W styczniowych „Zapiskach z tygodnia” napisałem o „Sprawie, która wybuchnie”. Przypomnę: „Trochę w cieniu zamykana jest przez Prokuraturę Krajową we Wrocławiu tajemnicza sprawa Ivana M. Sprawie przyglądam się od kilku lat, dokumentuje ją. Prokuratura Krajowa podjęła ją w niejednoznacznych okolicznościach, po zawiadomieniu z dnia 12 stycznia 2018 roku Mariana Banasia, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Zawiadomienie podjęto po m.in. nieprawdziwej informacji Zarządu CBŚP w Łodzi, że Ivan M., jest ścigany międzynarodowym listem gończym. Co ciekawe CBŚP sprostował „pomyłkowe ustalenie” pismem z 5 stycznia 2018 roku do GIF, a zawiadomienie i tak poszło. Do dzisiaj nie wyjaśniono tego zamieszania i „pomyłki”. Marian Banaś, obecnie prezes Najwyższej Izby Kontroli, w rozmowie ze mną nie był w stanie odpowiedzieć, dlaczego nie uwzględniono tego sprostowania. Dlaczego go nie poinformowano o tym?

Czego w tej sprawie nie ma? Kwoty, które przyprawiają o zawrót głowy. Wątki kryptowalut, prania brudnych pieniędzy od karteli narkotykowych, sporu o 350 mln dolarów, służb amerykańskich i izraelskich. Haraczu za możliwość prowadzenie interesów w Polsce. A nawet powoływania się na wpływy, żądania łapówki w kwocie do tej pory w Polsce niespotykanej, co wywołuje u wielu zainteresowanych spore emocje. Sprawą żywo interesuje się także Prokuratura Federalna Stanu Nowy Jork.”

Kilka dni temu w ciszy opuścił areszt Ivan M. U niektórych osób zaczęło robić się nerwowo.

Kiedy wrócą celebryci?

2 czerwca 2022, czwartek

„Wiele rzeczy poszło nie tak” – stwierdził Wojtek z Zanzibaru. Niedawno otrzymałem kilka zdjęć i filmików z Pili Pili. Ot, kilku gości z Gdańska się tam pojawiło. Oni mnie zainteresowali. Albo powinni, jak zaznaczył mój informator. Przy okazji dowiedziałem się, jak funkcjonuje to miejsce, wykreowane przez celebrytów, którzy jak zwykle udają teraz, że nie mieli nic wspólnego z upadkiem. 

Co tam się dzieje? W jednym ośrodku miejscowe wojsko pilnuje, aby długi zostały spłacone, a w drugim dziwni goście z Gdańska. 

Informator: „Straszy czteropiętrowa budowla postawiona w stanie surowym. Przy Pili Pili Family. Obok mała willa z basenem, gdzie są wspomniani goście, i obok trzy wynajęte terenowe toyoty. Zazwyczaj biznesy ludziom wychodzą w Trójmieście, tutaj pomysł »ściągamy celebrytów, zgarniamy za resztę kasę« chyba nie wyszedł. Celebryta nocował w innych miejscach niż te lepianki domków, co chcieli zrobić i wcisnąć ludziom. Je buduje się z rafy koralowej i lepi cementem, w środku badyle z drewna kokosa. Śmiecie. A siła robocza to żart cenowy”. 

Mój informator opuścił miejsce i napisał na koniec: „Bez Masajów z maczetami to by dawno sprawy załatwiono inaczej.” Zastanawia go tylko wizyta chłopaków z Gdańska. Planują reanimacje? Może czekają na powrót celebrytów – odparłem ironicznie.

Co ciekawe, firma Wojciecha Ż. nadal sprzedaje wycieczki, jak ustaliła eedakcja "Raportu" Polsat News. Dziennikarze podajac się za klientów w odpowiedzi dostali aktualną ofertę.

pili-pili.jpg

Z biznesowego życia Leszka Czarneckiego

2 czerwca 2022, czwartek

- Tutaj zdecydowanie coś ciekawego się dzieje. Leszek Czarnecki sprzedał akcje Europy w 2011 i zobowiązał się do dystrybucji jej ubezpieczeń. Były dodawane do wszystkich produktów Getin Noble Bank oraz IB. Zwróć uwagę, że akcje sprzedaje nie tylko Holding w ramach zwijania spółki ale też GNB, tak jakby zwijał manatki przed zabraniem mu banku - słyszę komentarz do podesłanej informacji, że Getin Holding i Getin Noble Bank chcą sprzedać Meiji Yasuda akcje TU Europa do końca czerwca.

Getin Holding oraz Getin Noble Bank sprzedadzą wszystkie posiadane akcje Towarzystwa Ubezpieczeń Europa (TU Europa) na rzecz HDI International oraz Meiji Yasuda Life Insurance Company do końca czerwca, podały Getin Holding i Getin Noble Bank. Getin Holding sprzeda 7,46% akcji TU Europa na rzecz Meiji Yasuda za 70,42 mln zł; Getin Noble Bank sprzeda Meiji Yasuda 9,08% akcji ubezpieczyciela za 85,72 mln zł; HDI, Meiji Yasuda, Getin Noble Bank oraz Getin Holding rozwiążą umowę z 20 marca 2014 r. zmienioną aneksem z 21 grudnia 2018 r., wymieniono w komunikacie. W przypadku sprzedaży akcji TU Europa na podstawie umowy sprzedaży Getin Holding oraz Getin Noble Bank nie będą posiadali akcji TU Europa, podano w komunikacie. (Za fxmag.pl >>>)

Inne spojrzenie na transakcję: 
- Tutaj może być druga strona medalu. Możliwe, że zapadł termin kiedy Meji Yasuda może odkupić akcje od GH i wykorzystuje teraz opcje kupna. Oni raczej chcą się od odkleić od Czarneckiego. Boja się jego reputacyjnie i jak mogą to odklejają się. Z Getin Noble Bank kasy raczej nie wyciągnie ale z GH tak. Chyba że jest jakiś deal jego z GNB.

Były szef GetBack, Kąkolewski: Nikt nie zabezpiecza pieniędzy

3 marca 2022, piątek

Od ponad tygodnia Konrad Kąkolewski jest na wolności. Rozmawiamy w jednej z warszawskich restauracji. Były szef GetBacku widzi, że rzeczywistość się zmieniła po czterech latach. Wie, że sprawa, za którą trafił na ławę oskarżonych, już mało osób interesuje. 

Pytam go: Czym się zajmuje? Czy czuje się bezpieczny? Jakie dowody ma na układ, który „ukradł pieniądze”. Co na to prokuratura? Jakie on sam popełnił błędy? Dlaczego pękł w prokuraturze? Czy nie obawia się, że ponownie zostanie aresztowany?

Konrad Kąkolewski ma pretensje, że nikt nie zabezpiecza pieniędzy.

Obejrzyj rozmowę:

Dlaczego nie zadziałał Whistle Blowing? Ślepa kontrola Komisji Nadzoru Finansowego 

4 czerwca 2022, piątek

Jak mogło dojść do afery GetBack, to najczęściej ostatnio kierowane do mnie pytanie. Jak mogli dopuścić do  sprzedaży obligacji przez bank i inne podmioty, ale także zakupu portfeli długów banków? Czy nie ma  mechanizmów kontrolnych u nas? Czy można to było zidentyfikować w inny sposób?  Ktoś przecież musiał wiedzieć? Dlaczego nie zadziałał Whistle Blowing (system anonimowego informowania o nieprawidłowościach – tzw. Gwizdek). 

Aby to zrobić trzeba było mieć w sobie wyjątkową siłę sprzeciwienia się interesom głównych beneficjentów afery, a jest raczej niewiele osób, które są w stanie to zrobić. Ponadto należy pamiętać – Bank sprzedał w 2016 roku GetBack jako dobrą, perspektywiczną spółkę, wiele osób wierzyło i dalej wierzy, że sprzedając obligacje GtBack sprzedawali dobry produkt. 

W 4 kwartale 2017 roku odbyła się w Idea Bank kontrola prowadzona przez Komisję Nadzoru Finansowego według staniu na 30 września 2017r. Do września 2017 roku Bank zrealizował wolumen około 400 mln zł obligacji – około 60%. Kontrolę prowadziło około 30 kontrolerów. 

Nasuwają się pytania: Jaka jest metodyka prowadzenia kontroli KNF, skoro nie sprawdza się procesu będącego źródłem bardzo znaczącej rentowności kontrolowanego Banku? Czy to jest właściwy Nadzór nad rynkiem finansowym? Czy KNF nie przeszkadzało, że nabycia portfeli od banków były finansowane emisją zadłużenia do osób fizycznych? Czy nad bankiem był parasol ochronny KNF? 

Ostania chwila

5 czerwca 2022, niedziela

Właśnie na dniach zostanie zamknięta sprzedaż pierwszego preordera książki „Wszystkie chwyty dozwolone. Afera GetBack”. Osoby, które ją zamówiły, mogą się jej w najbliższym czasie spodziewać. Nie wiem, czy to będzie dobra lektura na wakacje. W poniedziałek ruszy druga możliwość zamówienia kolejnego nakładu – sprzedaż realizowana jest tylko w preorderze. Czas będzie ograniczony do końca lipca. Potem drugi nakład trafi do druku.

Tutaj jeszcze możesz zamówić: https://latkowski.com/sklep/wszystkie-chwyty-dozwolone-afera-getback-jako-pierwsza-ukaze-sie-edycja-limitowana


Tutaj możesz kupić moje książki

Sklep

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo”

Wesprzyj
0