Latkowski.com Latkowski.com
Powrót

2022-08-06

Ślepe śledztwo w sprawie gen. Marka Papały. Jak wygląda Pegasus? Zapiski z tygodnia

Ślepe śledztwo w sprawie gen. Papały. Kolejne informacje o programie szpiegującym Pegasus. Dlaczego tak mało mówi się o aferze GetBack?

Papala-okladka.jpg

Ślepe śledztwo w sprawie gen. Marka Papały

1 sierpnia 2022, poniedziałek

Na październik br. szykuję książkę „Zabić Papałę. Ślepe śledztwo”. Sprawą zajmuję się od 2006 roku, poświeciłem jej książkę i film. Napisałem wiele artykułów. Wykrycie sprawców zabójstwa gen. Marka Papały uznano za sprawę honoru polskiej Policji. To będzie podsumowanie śledztwa. Ujawnię w niej nieznane opinii publicznej fakty.

Książkę już można zamówić, jako preorder – tutaj >>>

Porwanie 14-latki z Poznania - "uratował przypadek albo policyjny instynkt"

4 sierpnia 2022, czwartek

Kiedy czytam, że porwaną 14-latkę z Poznania „uratował przypadek albo policyjny instynkt”,  a jak pisze Piotr Żytnicki z Gazety Wyborczej: "Porwanej 14-latki szukali policjanci kryminalni z komisariatu Poznań-Północ. Na co dzień ścigają złodziei, włamywaczy, sprawców pobić czy rozbojów. Pierwszy raz mieli do czynienia z porwaniem.(...) – Całe szczęście, że taki był w tym roku plan zasiewów – mówi Kamieński. – Porywacze mogli równie dobrze wjechać w pole kukurydzy albo w głąb lasu. Policja miałaby problem z odnalezieniem porwanej.(... ) Nastolatkę uwolniło trzech funkcjonariuszy z poznańskiego oddziału prewencji" - zastanawiam się, dlaczego w taki sposób ją szukano. Przypomnę, że po sprawie Olewnika CBŚ wpadło na pomysł utworzenia centrum do spraw uprowadzeń, na wzór policji angielskiej. Umiejscowione w ramach struktur CBŚ i KGP, przy Wydziale Operacji Pościgowych.

Wieczorem odezwał się na Twitterze autor, którego cytowałem i stwierdził, że to był kawał, dobrej, policyjnej roboty. Fakt. Policjantom udało się odnaleźć dziewczynę. Biorącym udział w akcji policjantom należą sie słowa uznania. A ja musze pamiętać, że nie warto ufać cudzym tekstom.

Dlaczego tak mało mówi się o aferze GetBack? 

4 sierpnia 2022, czwartek

W rozmowie z Antonim Trzmielem na antenie Polskiego Radia 24 w związku z książką „Wszystkie chwyty dozwolone. Afera GetBack”, wspomniałem:

– Jedna z głównych postaci tej afery jest nietykalna. Bo sąd uznał, że nie musi być zatrzymana, skoro nie przebywa w Polsce. Mówię tu o Leszku Czarneckim, który zrobił z siebie poszkodowanego w tej sprawie.

Wspomniałem także o nietykalnym funduszu Abris i jego ludziach oraz pewnym mecenasie spotkanym na korytarzu sądowym przed pierwszą rozprawą GetBack. 

– Dlaczego tak mało mówi się o aferze GetBack? – zapytał mnie na początku audycji Antoni Trzmiel. I właściwie o tym można by zrobić całą audycję. Cisza służy wszystkim uwikłanym w tę sprawę, a są to wpływowe i majętne osoby. Większość mediów mają w garści.

Audycja do odsłuchania tutaj >>>

Kolejne informacje o programie szpiegującym Pegasus

5 sierpnia 2022, piątek

Mike Peterson na stronie Appleinsider.com przedstawił kolejne informacje o systemie Pegasus. Dochodzenie izraelskiego rządu ujawniło zrzuty ekranu oprogramowania szpiegującego Pegasus na iPhone'a firmy NSO Group. Peterson pisze: „Zrzuty ekranu przedstawiają prototypową wersję Pegaza przeznaczoną do użytku przez izraelską policję. Niektóre funkcje oprogramowania szpiegującego obejmują odczytywanie wiadomości WhatsApp, aktywowanie mikrofonu telefonu oraz nagrywanie połączeń przychodzących i wychodzących.

Nie jest jasne, czy wersja Pegasusa na zrzutach ekranu jest taka sama, jak ta używana przez podmioty rządowe na całym świecie do inwigilacji aktywistów, dysydentów i dziennikarzy.

Zrzuty ekranu zostały opublikowane przez izraelską gazetę „Haaretz” w następstwie dochodzenia przeprowadzonego przez rząd tego kraju. To śledztwo zostało sprowokowane oddzielnym raportem śledczym z 2022 r., wskazującym, że izraelskie siły policyjne szpiegowały obywateli bez nadzoru.

Pegasus-zrzur-1.jpgZdjęcia:Haaretz

Pegasus to oprogramowanie szpiegujące opracowane przez NSO Group, izraelskiego producenta oprogramowania do nadzoru. Oprogramowanie szpiegujące tej firmy było wykorzystywane w atakach wymierzonych w każdego, od urzędników Departamentu Stanu USA po dziennikarzy pracujących dla Al Jazeery.

W listopadzie 2021 r. rząd USA ogłosił, że NSO Group i jej narzędzia hakerskie Pegasus stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Wcześniej FBI rozważało użycie oprogramowania szpiegującego Pegasus do krajowych operacji inwigilacyjnych.

Apple pozwał również NSO Group w listopadzie 2021 r. w sprawie Pegasusa. Pod ciężarem kontrowersji i napięć finansowych mówiło się w grudniu, że NSO Group rozważa zabicie swoich narzędzi szpiegowskich.

W czerwcu raporty sugerowały, że pozbawiona środków pieniężnych NSO Group może zostać przejęta przez amerykańskiego kontrahenta obronnego L3Harris, który jest znany z tworzenia własnych narzędzi inwigilacyjnych, takich jak Stingray”. Źródło tutaj >>>

Historia pomnika Leszka Czarneckiego

7 sierpnia 2022, niedziela

Wkrótce na stronie Latkowski.com i Konfrontacja.com.pl artykuł o kulisach powstania Sky Tower, którego Lepszego Czarnecki uważa za... Moi rozmówcy zgodnie podkreślają, że pomnik, jaki postawił sobie Leszek Czarnecki w postaci najwyższego wieżowca we Wrocławiu, doskonale pokazuje, jak od lat funkcjonuje biznesowo. W sprawie GetBack, w czasie przesłuchań zwracano na to uwagę. Prokuratura odłożyła sprawę na bok. Co na to Komisja Nadzoru Finansowego? 


Tutaj możesz kupić moje książki

Sklep

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo”

Wesprzyj
0